Prienų „Revuonos“ vidurinės mokyklos delegacija, kurią sudarė 6 mokiniai, 4 mokytojai ir Prienų krašto muziejaus darbuotoja Eugenija Vaitkevičiūtė, rugsėjo 24-25 dienomis dalyvavo tarptautiniame Jogailaičių mokyklų sąskrydyje. Sąskrydis vyko Lenkijoje, viešojoje Vladislovo Jogailos vardo gimnazijoje Parczewo mieste. Bendradarbiavimas tarp Prienų ir Parczewo prasidėjo vasarą, kai lenkų delegacija lankėsi Prienuose, tad kvietimas dalyvauti sąskrydyje suteikė galimybę bendradarbiauti ne tik savivaldybėms, bet ir mokykloms. Revuoniečiai nepraleido puikios progos susirasti draugų ir partnerių užsienyje. Sąskrydžio metu mokyklos direktorė Ilona Balčiukynienė pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Parczewo Vladislovo Jogailos vardo viešosios  gimnazijos direktoriumi Witoldu Jakubu bei pasikeitė adresais su kitų sąskrydyje dalyvavusių mokyklų vadovais.

Viešnagė Lenkijoje buvo tikrai įdomi ir turininga. Jau pirmąjį vakarą mus sutiko miesto savivaldybės atstovas Janusz Tryniecki, kuris yra atsakingas už tarptautinius projektus. Visos viešnagės metu jis lydėjo mus į renginius ir rūpinosi, kad nieko netrūktų. Vakarienės metu su prieniečiais pabendrauti atvyko ir Parczewo miesto meras Paulius M. Kiedracki. Jis trumpai papasakojo apie miestą, jo istoriją ir supažindino su švietimo sistema Lenkijoje, palinkėjo gerai praleisti laiką. Kitą dieną nuvykome į gimnaziją ir dalyvavome ten vykusiuose renginiuose. Pirmiausia stebėjome iškilmingą tarptautinio Jogailaičių sąskrydžio atidarymą, susipažinome su jo dalyviais. O vėliau, nuvykę į Kozlową, apžiūrėjome puikius 18 amžiaus bajorų rūmus, kurie yra laikomi geriausiai prižiūrimais ir autentiškiausiais rūmais visoje Lenkijoje. Pasigėrėję senoviškais baldais ir paveikslais, pasivaikščioję po puikų didžiulį parką, grįžome į Parczewą ir ten susipažinome su jo istorija, aplankėme miestui svarbias vietas ir praleidome beveik valandą katedroje-bazilikoje. Vietos kunigas labai įdomiai pasakojo apie istorinius Lietuvos ir Lenkijos ryšius, apie tai, kas sieja šias dvi tautas. Vakare mūsų laukė svarbiausias renginys – sąskrydžio mokyklų prisistatymas bei įvairių atlikėjų pasirodymai. Gimnazijos merginų ansamblis pavergė klausytojus savo nuostabiais balsais, o pakviesti į renginį aktoriai Agnieszka Sitek bei Tomasz Medrzak skaitė mokinių kūrybą. Sutemus mokyklos kiemą nušvietė įspūdingas ugnies teatro pasirodymas. Mokiniai turėjo galimybę ne tik pabendrauti su sąskrydžio dalyviais, bet ir gauti aktorių autografus, su jais nusifotografuoti, galėjo nusikaldinti senovinį pinigėlį ar gauti sertifikatą, išrašytą plunksna ir užantspauduotą senoviniu antspaudu. Vakaras buvo įdomus, tačiau dar daugiau emocijų patyrėme kitą rytą, kai stebėjome Žalgirio mūšio inscenizaciją, kurią atliko Liublino Riterių brolijos nariai. Žvangėjo kardai, poškėjo kirviai, skilinėjo skydai, o ponios verkė ir alpo, stebėdamos kovas. Po iškilmingo renginio uždarymo dar ilgai bendravome su gimnazijos vadovais, sąskrydžio svečiais, mokiniais.

Įspūdžių daug, tačiau labiausiai mus sužavėjo lenkų patriotizmas, gebėjimas didžiuotis savo istorija, pagarba vėliavai, himnui ir kitiems valstybės atributams. Jie pakvietė mus dalyvauti ir kituose jogailaičių sąskrydžiuose, tad šis kvietimas yra skatina mus labiau domėtis savo šalies istorija, lenkų ir lietuvių istoriniais ryšiais. Norime padėkoti Prienų krašto muziejaus darbuotojai E. Vaitkevičiūtei bei mokyklos direktorei I. Balčiukynienei už suteiktą galimybę dalyvauti sąskrydyje ir tikimės, kad užmegzti ryšiai tarp Prienų ir Parczewo vis stiprės.

Prienų „Revuonos“ vidurinės mokyklos mokytoja Vidutė Kuzmauskienė

DSC04868.jpg DSC04925.jpg P9250099.jpg P9250102.jpg