DSCF1475Prienų „Revuonos“ vidurinės mokyklos bibliotekoje nuo gegužės 2 d. iki gegužės 15 d. vyksta paroda "Europos Sąjungos" tema. Kviečiame apžiūrėti.

Europos sąjunga

Europos Sąjunga (ES, angl. European Union - EU) – dvidešimt septynių valstybių ekonominė bei politinė bendrija. Jos pirmtakė yra 1957 m. Romos sutartimi šešių Europos valstybių sukurta Europos Ekonominė Bendrija (EEB). 17-oje ES šalių galioja bendra valiuta – euras. Bendras Europos Sąjungos šalių gyventojų skaičius – 500 mln.

Europos Sąjunga turi daug funkcijų, iš kurių svarbiausios yra bendrosios rinkos, kuri susideda iš muitų sąjungos, vieningos valiutos (nors kai kurios šalys išlaikė savo valiutą), bendros žemės ūkio politikos ir bendros žuvininkystės politikos, palaikymas.

Europos Sąjungos istorija:

1950 m. gegužės 9 d. R. Šumanas (Prancūzijos užsienio reikalų ministras) pateikė idėją apie dviejų Europos valstybių ekonominę sąjungą (Prancūzijos ir VFR). Tai buvo EAPS pradžia.

Europos sąjungos pirmtaką – Europos anglių ir plieno susivienijimą – įkūrė šešios valstybės 1951 m. balandžio 18 d. Paryžiuje pasirašiusios sutarį, kuri įsigaliojo 1952 m. liepos 23 d.: Belgija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Prancūzija, Vakarų Vokietija

1957 m. kovo 25 d. šios valstybės pasirašė Romos sutartis (Europos ekonominės bendrijos ir Euratomo), kurios įsigaliojo 1958 m. sausio 1 d.

1967 m. įsteigiamos šios bendros institucijos – Europos parlamentas (asamblėja), Europos komisija ir Europos taryba.

1973 m.: prisijungė kitos valstybės: Airija, Danija, Jungtinė Karalystė.

1981 m.: Graikija

1986 m.: Ispanija, Portugalija.

1990 m.: Rytų Vokietija Susijungus Rytų ir Vakarų Vokietijoms, ES prasiplėtė buvusios komunistinės Vokietijos demokratinės respublikos teritorija.

1995 m.: Austrija, Suomija, Švedija.

2004 metų gegužės 1 d.: Čekija, Estija, Kipras, Latvija, Lietuva, Lenkija, Malta, Slovakija, Slovėnija, Vengrija.

2007 metų sausio 1 d.: Bulgarija, Rumunija.

2013 metų liepos 1 d.: Kroatija.

Normal 0 19 false false false LT X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
800x600