Kovo 21-27 dienomis daugelyje Lietuvos ugdymo įstaigų, taip pat ir Prienų ,,Revuonos‘‘ vidurinėje mokykloje vyko renginiai, skirti atkreipti mokinių dėmesį į opų ir paplitusį ne tik Lietuvos mokyklose, bet ir visoje mūsų visuomenėje patyčių reiškinį. Visą savaitę kiekvienoje klasėje vyko įvairaus pobūdžio užsiėmimai, skirti patyčių ir smurto prevencijai mokykloje. Mokiniai klausėsi policijos pareigūnų, senelių namų gyventojų, socialinio pedagogo ir psichologo paskaitų, žiūrėjo filmą "Nekentėk tyloje" bei jį analizavo. Mokiniams buvo akcentuojama, kad svarbu dalintis savo skausmu, problemomis, neužsisklęsti savyje, ieškoti konstruktyvių problemos sprendimo būdų. Buvo daug kalbama ne tik apie patyčias, bet nagrinėjama draugiškumo, tolerancijos tema: ką reiškia būti geru draugu, kaip tapti populiariam bendraamžių tarpe ne nevykusių pokštų, išdaigų ar kito asmens sumenkinimo dėka, bet kaip to siekti pozityvesniais būdais. Juk dar liaudies išminties yra pasakyta, kad nė vienas nebus didis, kuris menkina kitus.

Šiais metais buvo ieškoma ir naujų, kūrybiškų metodų patyčių problemoms įveikti bei geriems tarpusavio santykiams, draugiškumui ir tolerancijai mokykloje skatinti. Savaime suprantama, jog svarbu, kad mokykloje būtų dirbama patyčių prevencijos srityje ne vieną savaitę, o visus metus. Šiuo tikslu šiemet buvo pasiūlyta idėja – sukurti ,,Draugiškos mokyklos kodeksą‘‘. Svarbiausia, jog mokyklos mokinių „draugiškumo kodeksas“ būtų sukurtas jų pačių, pasitelkus kūrybingumą bei iniciatyvą. Galime pasidžiaugti, kad mokiniai noriai įsitraukė į ši darbą. Kiekviena klasė kūrė savas draugiškos klasės ir mokyklos taisykles, jas užrašė baltuose, pačių pasigamintuose gerumo sparnuose, kūrybingai apipavidalino. Gerumo sparnai ne tik pagyvino mokyklos interjerą, bet ir paskatino mokinius domėtis,  kokias  taisykles, šūkius pasiūlė kitų klasių mokiniai, kurie sparnai gražiausiai apipavidalinti,  kurie yra turiningiausi, įdomiausi. Mokinių pasiūlyti šūkių pavyzdžiai: „Tik visi kartu mes galime pasiekti, kad klasė ir mokykla būtų draugiška!“, „Darni klasė ir mokykla – laimingi vaikai!“, „Visi yra lygūs!“, „Mylėkime vieni kitus!“, „Draugystė suteikia sparnus!“, „Daugiau šypsokimės, būkime geros nuotaikos, „nesurūgę“!“, „Šypsokimės, nes šypsena kviečia bendrauti, skatina atvirumą“, „Juodas humoras mokykloje -netoreluotinas!“, „Tik gerumu, pagarba ir tolerancija galime nugalėti blogį, melą, apgaulę ir sukurti draugišką mokyklą“, „Jaunystė veža, taigi laikykimės eismo taisyklių!“, „Viena mokykla - viena didelė širdis!“. Taip pat mokiniai pasiūlė draugiškumo taisykles, kurios, jų nuomone, padės sukurti mokykloje saugią atmosferą bei gerą mikroklimatą, paremtą tarpusavio supratimu, pasitikėjimu ir pagalba:

  • Bendrauti ir bendradarbiauti su visais klasės draugais.
  • Būti draugiškiems ir nuoširdiems, paslaugiems ir mandagiems.
  • Gerbti save ir kitus (atsisakyti kito žmogaus menkinimo, žeminimo, užgauliojimo, save iškeliant aukščiau kitų).
  • Saugoti save ir savo draugą.
  • Pripažinti kito orumą ir vengti patyčių, smurto, prievartos (t.y. nesišaipyti, nesipravardžiuoti, neapkalbėti, nesimušti, nesistumdyti, nesikeikti, neerzinti vieniems kitų).
  • Išklausyti šalia esantį, pasiūlyti pagalbą, patarti draugui.
  • Užstoti vienam kitą.
  • Netrukdyti vieni kitiems mokytis, būti drausmingiems.
  • Nesipuikuoti ir nesididžiuoti savo materialine gerove, nes dar ne patys mes ją esame susikūrę.
  • Nemeluoti sau ir kitiems.
  • Pripažinti padarytas klaidas.
  • Nevartoti kvaišalų.
  • Laikytis duoto žodžio ir vykdyti įsipareigojimus.
  • Neišskirti vienų mokinių iš kitų.
  • Kiekvienas yra atsakingas už tai, kas vyksta klasėje ir mokykloje.

Mokinių pasiūlytos draugiškumo taisyklės bus apibendrintos ir patalpintos į mokyklos internetinę svetainę kaip „Mokinių draugiškumo kodeksas“. Tikimės, kad draugiškos mokyklos taisyklės padės ne tik mokiniams kurti šiltesnę tarpusavio bendravimo atmosferą, bet ir skatins visus bendruomenės narius atkreipti dėmesį į bendravimo kultūrą, gebėjimo sugyventi svarbą bei prisidės prie dorovinių vertybių ugdymo.

Siekis sukurti draugiškos mokyklos taisykles turės ir išliekamąją vertę, paliks pozityvų pėdsaką mokyklos gyvenime net ir pasibaigus savaitei be patyčių. Viliamės, kad mokiniai noriai laikysis šių taisyklių, kurias patys sau nustatė, prisiims už jas didesnę atsakomybę. Tikimės, kad draugiškumo taisyklės neliks vien tik gražiais šūkiais, užrašytais gerumo sparnuose ir mokyklos tinklalapyje, o pasitarnaus tam, kad palaipsniui taptų mūsų mokyklos mokinių elgesio dalimi bei norma. Mokyklos darbuotojų siekis - artimiausiu metu mokykloje įgyvendinti efektyvias patyčių ir smurto prevencijos programas, įtraukti į jas visą mokyklos bendruomenę – mokytojus, tėvus ir mokinius. Mokyklos darbuotojai supranta, kaip yra svarbu visiems bendruomenės nariams kartu ieškoti sprendimų, padėsiančių sukurti draugiškesnę, psichologiškai saugesnę atmosferą mokykloje, kad joje kiekvienas jaustųsi gerai ir saugiai, tarsi antruose savo namuose.

Psichologė Inga Abramavičienė

DSCN4917.JPG DSCN4919.JPG DSCN4928.JPG DSCN4929.JPG DSCN4933.JPG DSCN4939.JPG DSCN4941.JPG DSCN4951.JPG DSCN4953.JPG DSCN4955.JPG DSCN4960.JPG DSCN4973.JPG DSCN4976.JPG DSCN4986.JPG DSCN4993.JPG DSCN5003.JPG DSCN5016.JPG DSCN5020.JPG DSCN5021.JPG DSCN5022.JPG DSCN5023.JPG DSCN5026.JPG DSCN5030.JPG DSCN5031.JPG DSCN5033.JPG DSCN5034.JPG DSCN5038.JPG DSCN5039.JPG DSCN5043.JPG DSCN5047.JPG