"Jūs negalite sustabdyti bangų, bet Jūs galite išmokyti plaukti…"

Kas gi daro lemiamą įtaką vaikams, kad jie nepradėtų rūkyti, vartoti alkoholio ar kitų narkotikų? Tai jūs – tėvai. Tačiau narkotinių medžiagų vartojimo prevencija retai yra instinktyvi, netgi pačiose geriausiose š šeimose. Tam reikia turėti žinių.

Vaikai, kurių ryšiai su tėvais glaudūs, mažiau linkę rizikuoti. Kuo daugiau jūs domėsitės vaikų gyvenimu, tuo jie jausis vertingesni ir bus atsakingesni.

Patariame:

 

• Surasti laiko pabūti su vaiku, suteikti jam kokį nors malonumą, pvz., nueiti į spektaklį. Leiskite laisvalaikį su vaikais. Kurkite sveikas šeimos tradicijas.

• Visada žinoti vaiko dienotvarkę, jo dienos planus. Stenkitės, kad tai atrodytų ne kaip kontrolė, o kaip saugumo užtikrinimas arba noras sužinoti, ką vaikas ketina veikti. Nebijokite paklausti vaikų, kur, su kuo jie eina ir ką veiks. Pažinkite savo vaikų draugus ir jų tėvus, žinokite, kuo jie užsiima.

• Stengtis, kad būtų kas nors iš suaugusiųjų namuose, kai vaikai grįžta iš mokyklos. Pavojingiausias yra laikas, kai vaikai būna vieni. Jei turite tokią galimybę, susitarkite dėl lankstaus darbo grafiko. Jei vaikas bus su draugais, juos turėtų prižiūrėti suaugęs žmogus, bet ne broliai ar seserys.

• Stengtis valgyti kartu su vaiku. Tai puiki proga pasikalbėti apie dienos įvykius, aptarti įsipareigojimus, sustiprinti savo ryšius su vaikais.

• Daugiau bendrauti su vaiku, domėtis ne tik jo mokslais, bet ir pomėgiais, interesais, svajonėmis. Kuo daugiau bendrausite su vaikais, tuo laisviau jie su jumis jausis, pvz., diskutuojant apie narkotikus ar kitus intymius klausimus.

• Turėti aiškią poziciją tabako, alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo atžvilgiu. Aiškiai pareikškite, kad jūs nenorite, jog jūsų vaikai vartotų narkotikus ar kitas psichotropines medžiagas. Nepalikite vietos abejonėms. Dažnai kalbėkite su vaikais apie narkotikų vartojimo pavojus irpadarinius. Prie šių temų laikas nuo laiko sugrįžkite.

• Kalbėkite apie buityje vartojamas kenksmingas medžiagas, kurių net vienkartinis uostymas gali sukelti smegenų pažeidimus ar mirtį.

• Būkite aktyvus vaikų klausytojas. Klausinėkite, skatinkite juos išsipasakoti, prisidėti prie šeimos sprendimų. Parodydami norą išklausyti vaikus, suteikiate jiems atvirumo ir saugumo jausmą.

• Nuoširdþiai gilinkitės į vaiko problemas ir bandykite jas spręsti drauge. Nesakykite, kad tai smulkmenos, nesąmonės ar kvailystės. Tik tuomet, kai vaikai pasitikės jumis, papasakos jums apie savo problemas, jūs galėsite jiems padėti.

• Niekada nekritikuokite vaiko asmenybės. Jei jis pasielgė netinkamai, neprotingai, neapgalvotai, kritikuokite tik jo poelgį. Nesakykite, kad jis kvailas, nemokša, tinginys. Nemoralizuokite, negąsdinkite, o paaiškinkite, kodėl jo elgesys nepriimtinas, pavojingas ar nepageidautinas. Kalbėdami kreipkite dėmesį ne tik, į tai ką sakote, bet ir kaip, kokiu tonu kalbate.

• Į klausimus atsakykite sąžiningai, atvirai ir teisingai. Jei ko nors nežinote, prisipažinkite ir pasiūlykite kartu ieškoti atsakymo. Stenkitės įgyti žinių apie narkotikus ir jų vartojimo padarinius bei kur galima kreiptis pagalbos, jei jos prireiktų. Jei vaikai klausia, ar jūs kada nors vartojote narkotikus, atsakykite atvirai ir teisingai. Svarbiausia, dar kartą patvirtinkite, kad nenorite, jog jūsų vaikai juos bandytų ar vartotų.

• Televizijos reportažai, straipsniai spaudoje, diskusijos mokykloje apie narkotikus padės jums natūraliai pradėti pokalbį šia tema. Atminkite, kad spaudoje, radijo ar televizijos laidose kartais propaguojamas narkotikų vartojimas. Jei vaikščiodami su vaikais parke ar paplūdimyje matote grupę paauglių, rūkančių ar geriančių alkoholinius gėrimus, išnaudokite progą pakalbėti apie neigiamus alkoholio ar rūkymo padarinius.

• Jeigu jūsų vaikas pareiškia mintį, kuri jus stebina ar sukrečia, neparodykite to, reaguokite ramiai ir toliau tęskite diskusiją. Tai padidins tikimybę, kad vaikas nebijos jums pasipasakoti ir ateityje. Ugdykite šiuos vaikų gyvenimo įgūdžius – sprendimų priėmimą, problemų sprendimą, kūrybinį ir kritinį mąstymą, emocijų valdymą, stresų įveikimą, savęs pažinimą, kitų atjautą. Jie padės vaikams išvengti daugelio problemų, o susidūrus su jomis lengviau jas spręsti.

• Aptarkite galimas situacijas, sužaiskite jų vaidmeninius žaidimus ir mokykitės praktinių būdų, kaip geriausia atsisakyti narkotikų ir alkoholio. Parodykite, kaip sunku gali būti atsisakyti. Aptarkite, kodėl žmonės vartoja narkotikus, ar dėl malonumo verta rizikuoti. Ugdykite stiprias vaikų vertybines nuostatas.

• Savo elgesiu rodykite pavyzdį vaikams. Elkitės taip, kaip norėtumėte, kad jūsų vaikai elgtųsi. Rodykite tokius savo bruožus, kokių norėtumėte, kad jūsų vaikas turėtų: dorumą, sąžiningumą, gailestį, užuojautą, kilnumą, dosnumą, atvirumą ir t. t.

• Kai kalbama apie narkotiką vartojimą, negalima sakyti: „Daryk, kaip aš sakau, o ne kaip aš darau“. Jei jūs rūkote, vartojate alkoholį ar kitus narkotikus, nesitikėkite, kad vaikai paklausys jūsų patarimo. Tokiu atveju kreipkitės į psichologą ar kitą specialistą pagalbos.

• Kontroliuokite savo elgesį. Jei šeimoje piktnaudžiaujama alkoholiu ar kitais narkotikais, atminkite, kad jūsų vaikai neišvengiamai skatinami elgtis taip pat.

• Sukurkite šeimos taisykles ir iš anksto aptarkite jų laužymo padarinius. Laikykitės numatytų taisyklių ir bausmių. Jūsų lūkesčiai turi būti aiškūs. Negąsdinkite tuščiai, bet ir nebauskite vaiko nenumatytomis griežtomis bausmėmis.

• Griežtai nustatykite laiką, kada vaikas turi grįžti namo. Reikalaukite tiksliai vykdyti susitarimą. Draudimą grįžti vėlai paaiškinkite meile savo vaikui. Būkite pasiruošę tartis dėl ypatingų, specialių atvejų. Stenkitės bendrauti su vaiko draugų tėvais ir su jais sutarkite vienodą grįžimo laiką.

• Reguliariai patikrinkite telefonu (jei yra galimybė), kur yra ir ką veikia vaikai. Būkite pasiruošę vaiko pasipriešinimui tokiai kontrolei, bet atlygis už tokį rūpestį akivaizdus. Glaudžiai bendraukite ir bendradarbiaukite su mokyklos ir tėvų bendruomene.

• Susisiekite su vaiko draugų tėvais, jei jis ruošiasi vykti į šventę, įsitikinkite, kad pokylis vyks prižiūrint suaugusiesiems. Sulaukite grįžtančio vaiko.

• Susitarkite su vaiku, kaip jis praneš jums, jei vakarėlyje pasijus nepatogiai ar nesaugiai, jei bus siūlomi ar vartojami narkotikai. Vėliau pasikalbėkite apie tai, kas nutiko.

• Visada klausykite savo nuojautos. Nebijokite įsikišti, jei jūsų nuojauta sako, kad kažkas ne taip.

• Negailėkite pagyrimų, kai vaikas pasielgia tinkamai. Girkite jį nuolat ir nedelsdami. Dažnai reikškite savo jausmus, meilę, prisirišimą įvairiausiais būdais. Net vaikai, kurie galvoja, kad jie jau per dideli, kad būtų apkabinami, įvertins jūsų plekšnojimą per nugarą ar glamones.

• Pažymėkite, ką vaikas padarė gero. Susilaikykite nuo kritikos, kai jam nepasisekė. Dažnai kartokite vaikui, kad kas beatsitiktų, kaip jis bepasielgtų, jūs jį mylėsite ir neatstumsite, padėsite išspręsti problemas. Meilė, prisirišimas ir pagarba leidžia jūsų vaikui jaustis gerai, vertinti save ir skatina gerai elgtis (arba keisti blogą elgesį) ateityje sėkmingiau nei kritika ar nepasitikėjimas.

• Jeigu įtariate, kad vaikas išgeria, parūko, nesielkite taip, tarsi nieko nebūtų įvykę. Atidžiai stebėkite vaiką. Būkite pasiruošę jo pasipriešinimui. Vaikas gali priekaištauti, kad tėvai nepasitiki juo, manipuliuoti jais. Abu tėvai turi elgtis vieningai ir nuosekliai, paremti vienas kitą ir imtis įvairių vaiko apsaugojimo priemonių.

Parengė socialinė pedagogė Vaida Miknevičienė ir 8b klasės mokiniai, pagal A. G. Davidavičienės knygą ,,Tėvams apie narkotikus. Kaip apsaugoti vaikus?”