×

Įspėjimai

JFolder: :files: Path is not a folder. Path: [ROOT]/images/stories/Renginiai/2011-baltoji lazdele
Spausdinti

DSCF4836Spalio 15-oji diena yra Pasaulinė baltosios lazdelės diena. Aklieji mokomi vaikščioti, naudojantis baltomis lazdelėmis, todėl jiems skirta diena pavadinta šiuo vardu. Pasaulinė baltosios lazdelės diena Lietuvoje pradėta minėti nuo 1992 metų, kai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga tapo Pasaulio aklųjų ir silpnaregių sąjungos nare.

Daugelyje šalių šios dienos proga organizuojami įvairūs renginiai, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į žmonių su regėjimo negalia problemas, informuoti apie regos sutrikimo priežastis, kad būtų galima iš anksto užkirsti kelią ligai. Mūsų mokykloje šia proga spalio 19 d. vyko edukacinė pamoka 4 ir 5b klasės mokiniams. Šią pamoką vedė Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Prienų rajono filialo pirmininkė Irena Karsokaitė, Kauno Prano Daunio aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro mokytojos, šio ugdymo centro mokiniai ir kiti svečiai.

LASS Prienų rajono filial pirmininkė Irena Karsokaitė pristatė svečius, papasakojo apie Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos veiklą. Ji įkurta 1926 m., todėl šiais metais yra minimos 85-osios LASS įkūrimo metinės. Prienų rajone LASS vienija apie 80 narių. Taip pat šiais metais minimos garsios neregės dainininkės ir liaudies artistės Beatričės Grincevičiūtės 100-osios gimimo metinės.

Itin didelės reikšmės akliesiems turėjo Brailio rašto išradimas. Jį 1829 m. išrado aklas prancūzų pedagogas Luji Brailis. Ant popieriaus lapų išspaudžiamos įvairių kombinacijų šešių iškilių taškelių figūros, per kurias vesdami rankomis aklieji gali skaityti. Apie Brailio raštą mokiniams papasakojo Kauno Prano Daunio aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro mokytojos tiflopedagogės Saulė Jankevičienė ir Irena Rudakovskaja. Jos mokiniams vedė edukacinę pamokėlę ,,Paliesk savo vardą”. Mokiniai gavo po vieną vardą, parašytą Brailio raštu ir naudodamiesi Brailio abėcėle bandė jį perskaityti. Vėliau su mokytojų pagalba vaikai rašė savo vardus naudodamiesi mechaninėmis Brailio rašto mašinėlėmis bei kitomis priemonėmis, skirtomis rašyti neregiams.

Šiuolaikinė kompiuterinė technika gali padėti akliesiems ir skaityti, ir bendrauti. Speciali programinė įranga geba paversti ekrane matomą tekstą į garsą. Naudodamiesi tokiomis programomis aklieji gali naršyti ir po internetą. Sukurti ir specialūs Brailio rašto ekranai, leidžiantys „matyti“ tekstą. Naudojant skanerius, galima įvesti reikiamą informaciją, o Brailio spausdintuvai gali atspausdinti tekstą Brailio raštu. Mokiniai visa tai galėjo išbandyti patys. Neregys informacinių technologijų specialistas Artūras Lenkša pasakojo ir demonstravo kaip neregiai naudojasi kompiuteriu ir leido pabandyti juo naudotis patiems mokiniams.

Apie sportinę veiklą pasakojo Kauno aklųjų sporto klubo ,,Sveikata” pirmininkas Vytautas Girnius. Jis taip pat dar su dviem neregiais mokiniais iš Kauno Prano Daunio aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro Modestu Grausliu bei Mindaugu Dvylaičiu žaidė su mokiniais šaškėmis. Mūsų mokinukams labia patiko žaisti ir bendrauti su šiais komunikabiliais žmonėmis, mokiniai susižavėję svečių rankų miklumu stengėsi laimėti šaškių partijas. Kai kuriems iš jų tai pavyko.

Svečiams dėkojo mokyklos direktorė, plojimų ir padėkos žodžių negailėjo ir mokiniai. Dėkojame svečiams už gražias iniciatyvas bei puikią pamoką mūsų mokiniams.

Socialinė pedagogė Vaida Miknevičienė