Spausdinti

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, vienas iš žmogaus sveikatai įtakos turinčių veiksnių yra aplinka. Aplinka lemia 20 % kiekvieno žmogaus sveikatos. Švari aplinka yra būtina žmonių sveikatai ir gerovei. Tik graži ir švari aplinka kelia ne tik pasigerėjimą, bet įtakoja ir mūsų visų sveikatą. Todėl iššūkis mums bei gamtai yra nuolat didėjantis atliekų kiekis. Remiantis Lietuvos statistikos departamento pateikiamais duomenimis, 2010 metais Lietuvoje, vienam gyventojui vidutiniškai susidarė daugiau nei 1,5 tonos atliekų. Atliekų vis daugiau kaupiasi sąvartynuose, todėl labai svarbu atliekas rūšiuoti, kad kuo didesnę dalį jų galėtumėme perdirbti ar kompostuoti. Kai kurios atliekos ypač pavojingos žmonių sveikatai ir aplinkai.

Pavojingas atliekas reikia priduoti į specializuotas surinkimo vietas.

Vienas būdų padėti gamtai bei sumažinti joje esančių atliekų kiekį – atliekų rūšiavimas. Reikia įprasti skirtingas šiukšles mesti į skirtingus konteinerius. Mėlynasis konteineris skirtas popieriui, į žaliąjį keliauja stiklas, o geltonasis tinka mesti plastmasės gaminiams ir metalui. Nerūšiuojamos atliekos, keliauja į sąvartynus, tuo tarpu jas rūšiuojant galimas jų perdirbimas. Atliekų rūšiavimas suteikia apčiuopiamos naudos:

Mėlynasis konteineris: Kiekvienoje darbo aplinkoje ar net namuose susikaupia nemažai įvairių popierių  ar kartono, kuris jau nebėra reikalingas. Popieriui surinkti skirti mėlynos spalvos konteineriai. Surinkę vieną toną popieriaus išsaugosime 17 medžių, 26 460 litrų vandens bei tokį kiekį energijos, kurios pakaktų šešiems mėnesiams apšildyti vidutinio dydžio namą. Į mėlynosios spalvos konteinerį reikia mesti: kartono dėžutes, kurios yra neužterštos, laikraščius, žurnalus ir kitus leidinius, skrajutes, vokus, rašomąjį popierių, pakuojamąjį popierių, kartonines dėžes. Šulčių, pieno pakelius (vadinamuosius – „Tetrapakus“). Perdirbti netinka: servetėlės, popierinės nosinės, tapetai, pakeliai nuo traškučių, riebalais suteptas popierius (pvz.: dėžutės nuo picos). Netinkamas ir pergamentinis ar kalkinis popierius. Popieriaus gamybai pasaulyje kasmet sunaudojama daugiau nei milijonas medžių – tai apie 18 proc. visų iškertamų miškų.

Žaliasis konteineris: į šį konteinerį galime talpinti įvairiausių formų stiklinius indus: stiklainius, butelius ir kt. Į žaliąjį konteinerį galima mesti ir stiklo duženas. Deja, porceliano, keramikinių puodelių, krištolo vazų duženų, visų rūšių elektros lempų, ampulių ir medicinos indų, automobilių stiklų, veidrodžių, kristalų, armuoto stiklo, stiklo lakštų, dažais ar tepalais užterštos taros čia mesti negalima. Naujas stiklas yra gaminamas lydant smėlį, kalcio druską ir sodą 1300 laipsnių temperatūroje (pagal Celsijų). Iš vieno kilogramo duženų yra gaunamas vienas kilogramas naujo stiklo. Gaminant stiklą iš duženų sutaupoma apie 25 procentus energijos, 20 procentų sumažėja oro tarša, 50 procentų vandens tarša. Vien įkaitinant žaliavas reikalingas 1 tonai stiklo pagaminti, sunaudojama net 140 litrų degalų. Stiklą galima perdirbti neribotą kiekį kartų. Perdirbto stiklo kokybė ne prastesnė nei pagaminto iš pirminių žaliavų.

Geltonasis konteineris: Plastiko gamyba pradėjo sparčiai plėtotis XX amžiaus pirmoje pusėje. Šiuo metu be plastmasės neįsivaizduojame savo kasdieninio gyvenimo. Tačiau turėtumėme nepamiršti, jog patekęs į aplinką plastikas ilgai nesuyra. O kiekvieną dieną jo sukaupiame labai daug. Tai plastikiniai buteliai, maišeliai, plėvelės nuo maisto produktų ir kt. Lietuvoje 2010 metais susidarė 39464 tonos plastmasės atliekų. Plastikines pakuotes reikia mesti į geltonuosius konteinerius. Į šiuos konteinerius reikia mesti: plastikinius butelius nuo limonado, mineralinio vandens, aliejaus ir kt. Polietileninius maišelius, švarius indelius nuo majonezo, jogurto, indų ploviklio, skalbiklių, šampūnų ir kt.. Taip pat į šios spalvos konteinerius reikia mesti ir metalines pakuotes, kurios Lietuvoje, kol kas, nėra rūšiuojamos atskirai. Į šios spalvos konteinerį nereikėtų mesti užterštų, neišplautų pakuočių, medicininių priemonių, tepalo bakelių, riebalais užterštų pakuočių, taros nuo dažų, pavojingų cheminių valiklių.

Padėkime gamtai apsivalyti nuo šiukšlių, kurias paliekame mes patys. Visi norime matyti švarią, gražią gamtą, todėl nebūkime abejingi ir susitvarkykime. Jei kiekvienas žmogus pakeltų bent po vieną šiukšlę, aplinka taptų daug švaresnė ir sveikesnė.

Informacijos šaltiniai: sena.sam.lt/lt/main/news?id=285087

http://aplinka.vilnius.lt/lt/index.php/ekologinis-svietimas/vaikams-ir-paugliams/