Spausdinti

gripasSezoninis gripas – užkrečiama virusinė liga, žiemos mėnesiais Europoje dažniausiai tampanti epidemija. Paprastai užsikrečiama kvėpuojant oru, kuriame yra mikroskopinių lašelių su gripo virusu. Užsikrėtęs ar jau sirgdamas žmogus platina gripo virusą ir gali užkrėsti kitus. Svarbus vaidmuo tenka vaikams, nes jų socialinis aktyvumas yra itin didelis - didžiąją dienos dalį jie praleidžia vaikų kolektyvuose. Ypatingą pavojų kelia lengvomis gripo formomis sergantys asmenys, kurie sirgdami bendrauja su aplinkiniais ir platina virusą. Iš infekuoto asmens gripo virusai išsiskiria per kvėpavimo takus su seilių lašeliais. Imlumas gripui yra visuotinis. Neretai žmonės teigia, kad jie niekada neserga gripu. Iš tiesų sveiki asmenys gripu gali sirgti labai lengvai ar net visiškai be simptomų. Tačiau ir tokių žmonių organizme, jiems užsikrėtus, vyksta gripo infekcinis procesas, kvėpavimo takų gleivinėse randama gripui būdingų pakitimų. Tokie asmenys pavojingi aplinkiniams, nes išskiria virusą į aplinką. Užsikrėtus nepalankiu metu, pvz. pervargus, sergant kokia nors kita liga, gali vystytis simptominės ar net labai sunkios gripo formos.

Simptomai.

Ligos pradžia esti labai ūmi, kartais žmonės gali nurodyti net susirgimo valandą. Pirmieji ligos požymiai – karščiavimas, raumenų skausmas, galvos ir gerklės skausmai, sausas kosulys, silpnumas. Rečiau būna sloga, akių skausmai, akių jautrumas šviesai. Simptomai trunka iki penkių dienų.
Dažnai kyla klausimas ar tai gripas, ar įprastinis peršalimas. Nustatyti gali tik gydytojas, o žemiau pateiktoje lentelėje išdėstyti kiekvienai ligai labiau būdingi simptomai.

 

Simptomai

Įprastinis peršalimas

Gripas

Karščiavimas

Nedažnai,
(iki 38°C)

Dažnai,
(virš 38°C)

Raumenų, kūno skausmas

Retai

Dažnai

Bendras negalavimas ir energijos stoka

Retai

Dažnai

Galvos skausmas

Dažnai

Dažnai

“Bėganti nosis”

Beveik visada

Dažnai, bet nežymiai

Čiaudėjimas

Beveik visada

Dažnai, bet nežymiai

Ašarojimas

Dažnai

Nežymus požymis

Gerklės perštėjimas

Beveik visada

Nežymus požymis

Kosulys

Dažnai

Dažnai

Komplikacijos.

Gripui komplikavusis, nesunki kvėpavimo takų infekcija gali virsti sunkiu plaučių uždegimu arba gali išsivystyti kitų antrinių komplikacijų, kurios kartais baigiasi mirtimi. Šios komplikacijos žymiai dažniau kyla vyresnio amžiaus žmonių grupėse ir lėtinių sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms. Dažniausios gripo komplikacijos:
• plaučių uždegimas, bronchitas;
• vidurinės ausies uždegimas (dažniausiai suserga vaikai);
• širdies raumens uždegimas (miokarditas);
• centrinės nervų sistemos susirgimai - virusinis encefalitas, meningitas (galvos smegenų ir galvos smegenų dangalų uždegimai),
• raumenų uždegimas.

Kaip išvengti gripo?

Kol kas skiepijimas yra vienintelė efektyvi priemonė, apsauganti nuo gripo. Jei norite išvengti gripo, siūlome vengti ir masinio žmonių susibūrimo vietų. Uždaroje erdvėje (autobuse, traukinyje, lifte) rizika užsikrėsti gripu didesnė. Jei užsikrėtęs žmogus kosti, čiaudo, jo platinamas virusas išlieka ore apie dvi valandas.