Tobulėkime žaisdami laisvus kūrybinius žaidimus

Mantas Kriaučiūnas, Asociacijos „Atviras kodas Lietuvai" biuro ir edukacinių programų komiteto koordinatorius 5-8 klasių mokinius supažindino su daugybe žaidimų, kuriuos galima rasti internete, ir kurie ne vien tam tinkami, kad smagiai praleistume laiką, bet ir lavina įvairius vaikų gebėjimus – vaizduotę, loginį mąstymą, reakciją, dėmesio sukaupimą, strategijų taikymą ir daugelį kitų.

Įdomioji morfologija

VDU kompiuterinės lingvistikos centro dėstytoja Erika Rimkutė 8 ir 10 klasių moksleivius supažindino su svetaine www.tekstynas.vdu.lt, kurios pagalba galima sužinoti bet kokio žodžio reikšmę, tą žodį įvairiapusiškai išanalizuoti, naudojantis įrankiais padaryti įvairias veiksmažodžių formas, net jei jos labai retai vartojamos. Lygiagretusis tekstynas gali padėti tiems, kurie užsiima vertimais iš kurios nors užsienio kalbos. Žinome, kad yra pakankamai sunku naudojantis kompiuteriu išversti tekstą iš užsienio kalbos į lietuvių, nes lietuvių kalbos morfologija yra pakankamai sudėtinga. Jau minėtas lygiagretusis tekstynas tikrai palengvins vertimą, nes čia atsižvelgiama ir į morfologines kalbos dalių savybes., tad VDU svetainėje esanti vertimo sistema verčia tiksliau negu Google vertėjas.

Kompiuterinė lingvistika ir mašininis vertimas

Andrius Utka, VDU Kompiuterinio lingvistikos centro vadovas, humanitarinių mokslų daktaras mokinius supažindino su įvairiomis vertimo programomis ir parodė vaizdo įrašus, kaip jos veikia konkrečiose situacijose, kaip padeda skirtingas kalbas mokantiems žmonėms bendrauti tarpusavyje, jeigu šalia nėra vertėjo. Taip pat mokiniai buvo supažindinti su programomis, kurios gali padėti mokantis lietuvių kalbos – taisyklingai sukirčiuoti žodžius, išsiaiškinti nežinomo žodžio reikšmę, morfologiškai išnagrinėti bet kokią kalbos dalį ar sudaryti tam tikrą veiksmažodžio formą.

Konkursas „Bėgimas su kliūtimis" naudojant Xbox

Po pamokų sporto salėje vyko konkursas, kuriame galėjo dalyvauti visi norintys pasportuoti mokiniai. Per visas pertraukas jie galėjo varžytis ir treniruotis, o po pamokų susirinko tie, kurie jautėsi pakankamai stiprūs ir ištvermingi, kad laimėtų pagrindinį prizą už pasiektą geriausią laiką. Dalyviai varžėsi 2 grupėse; pradinių klasių ir vyresnieji 5-8 klasių mokiniai. Žaidime dalyvavo virš 40 mokinių, suskirstytų poromis. Iš kiekvienos poros į kitą etapą galėjo pakliūti tik vienas, vėliau nugalėtojai vėl varžėsi poromis tarpusavyje ir taip iki tol, kol kiekvienoje amžiaus grupėje liko tik po 1 greičiausią ir šokliausią bėgiką. Pradinių klasių mokinių varžybas laimėjo 1b klasės mokinė Austėja Bagdonavičiūtė, o tarp vyresniųjų greičiausia buvo 8a klasės mokinė Gabrielė Zujūtė. Joms Darius Kulieša įteikė po prizą ir kartu nusifotografavo.