P90900142014 m. rugsėjo mėnesį vyko kuprinių svėrimo akcija Prienų „Revuonos" pagrindinėje mokykloje. Akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvų dėmesį į mokyklinių kuprinių svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai. Juk kuprinė kiekvieną dieną lydi vaiką į mokyklą ir iš jos. Iš viso akcijoje įvertinta 144 (2 klasių – 30, 3 klasių – 30, 4 klasių – 33, 5 klasių – 26, 6 klasių - 25) mokinių kuprinių svoris.

Šiais metais akcijoje buvo kviečiami dalyvauti 2-4 klasių mokiniai, kadangi tarp pradinių klasių mokinių (7-10 metų amžiaus vaikų) pastebimi ryškūs laikysenos pakitimai, jų stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus. Be to, pradinių klasių mokiniai stengiasi būti stropūs, nieko nepamiršti ir kuprinėje nešiojasi daug nebūtinų daiktų. Taip pat įvertinus tai, kad 11-12 metų vaikams aktyviai formuojasi kaulų bei raumenų sistemos, buvo sveriamos 5-6 klasių mokinių kuprinės. Be to, nuo 5 klasės mokymo disciplinas dėsto keli mokytojai, pamokos vyksta dalykiniuose kabinetuose. Vaikui sulaukus 14 metų baigiasi stuburo formavimasis ir išorinės aplinkos sąlygos mažiau veikia jų kaulinį audinį.
Pagal literatūros duomenis, įvairių šalių gydytojai 11-12 metų vaikams rekomenduoja nešti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo svorio kuprinę, kuri turi būti su dviem diržais ir nešama taisyklingai užsidėjus ant abiejų pečių. Kai kurių šalių mokslininkų duomenimis, kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės nešiojimas gali būti vertinamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmų ar kitų stuburo pažeidimų atsiradimui.
Akcijoje dalyvavo 144 Prienų „Revuonos" pagrindinės mokyklos mokiniai. Lyties atžvilgiu, akcijoje dalyvavo panašus skaičius mergaičių (73) ir berniukų (71). Atlikus gautų duomenų analizę paaiškėjo, mokinių kuprinių masės (% mokinio svorio) pasiskirstymas klasėse (1 pav.).

UntitledRezultatai parodė, kad mažiau nei pusė – 42,36 proc. akcijoje dalyvavusių mokinių kuprinės svėrė ne daugiau kaip 10 proc. jų kūno svorio bei atitiko nešamos kuprinės svorio rekomendacijas. Akcijos metu 10-15 proc. kūno svorio kuprines turėjo 44,44 proc. dalyvavusių mokinių, kurios viršija rekomenduojamus kuprinės svorio normatyvus. Sunkiausias kuprines nešioja 13,19 proc. akcijoje dalyvavusių mokinių, kurios svėrė daugiau nei 15 proc. mokinio kūno svorio. Sunkesnę kaip 15 proc. savo kūno svorio kuprinę daugiau nešioja berniukai (61,11 proc.) nei mergaitės ( 38,89 proc.).
Vidutinis mokinių kuprinės svoris: 2 klasių – 3,7 kg, 3 klasių – 3,33 kg, 4 klasių – 3,24 kg, 5 klasių – 3,89 kg bei 6 klasių – 4,97 kg. Sunkiausios akcijoje dalyvavusių mokinių kuprinės svoris siekė 7 kilogramus 100 gramų.
Akcijos metu buvo atkreipiamas dėmesys į kuprinės tipą. Net 98,61 proc. mokinių kuprinės su dviem diržais. Ir tik 1,39 proc. mokinių pasirinko rankines. Įspėjame, jog būtent toks mokyklinis nešulys turi įtakos netaisyklingai laikysenai formuotis!
Džiugu, kad net 92,36 proc. akcijoje dalyvavusių mokinių teigė, jog dažniausiai kuprinę nešioja ant abiejų pečių.
Primename, kad:
• Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g.
• Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės.
• Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės.
• Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus.
• Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių.
• Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.
• Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
• Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
• Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
• Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

P9090005.JPG P9090008.JPG P9090011.JPG P9090014.JPG Untitled.jpg